Honour Roll

Life Members

Dr. Peter Armstrong (Dec.)

Mr Robert Blair

Mr David Sloane (Dec.)

Mr Gary Kirk

Mr Tony Furey

Mr Malcolm Hunt

Mr Tony Rudd

Mr Vic Whiteley

ARU Student Scholarship Recipients

2001 – Guy Grinham

2004 – Shaun Smith

2007 – Simon Rudd

2009 – James Ardern

2010 – Matt McGuire

2013 – Jack Margin

2014 – Jack Waining

2014 – Bryce Mullins

2016 – Brock Saxby

2017 – Ronan Marks


NSW Coustry Representative Referees

Robert Blair

David Sloane

Gary Kirk

Malcolm Hunt

Vic Whiteley

Damien Bastock

Tony Rudd

Tony Furey

Bernie Passfield

Carl Duruz

Cameron O’Riorden

Guy Grinham

Simon Rudd

James Ardern

David Hall

Stuart Formston

Matthew McGuire

Zac McGowan

Rhys Taylor

Will Finley

Jack Margin

Jakob Sedgman

Jack Waining

Kate Thomson

Adam Waining

Scott Thornton

Brock Saxby

Ronan Marks

Lachlan Head

Alan Lee

Billy Smith

Chris Wellington

Cerys O’Grady-Cousins

NSW Representative Referees

Robert Blair

David Sloane

Tony Rudd

Australian Representative Referees

David Sloane

Tony Furey

Tony Rudd

Vic Whiteley


Referee Game Milestones

600 Games

Malcolm Hunt

Tony Furey

500 Games

Gary Scholes

400 Games

Dennis Coelli

Tony Rudd

300 Games

Steve Sai-Louie

David Hall

200 Games

James Ardern

Jim Bilton

Stewart Davison

Bob Elliott

Ken Gross

Rhys Taylor

John Turnell

Brad O’Hara

John Wood

Kate Thomson

100 Games

Glen Maddock

Alan Bingham

Carl Duruz

John Wood

Lawrie Townsend

Shannon Goard

Scott Thornton

Steve Dwyer

Gary Smith

Brett Warren

Andrew Turnbull

Guy Grinham

Cameron O’Riorden

Simon Rudd

Brock Saxby

Alan Lee

Peter Norman

John Finn

Stuart Formston

Murray Fraser


1st Grade Grand Final Referee

1975 – 1980

No Records Available

1981 – Bob Blair

1982 – Bob Blair

1983 – Bob Blair

1984 – David Sloane

1985 – David Sloane

1986 – Vic Whiteley

1987 – David Sloane

1988 – Gary Kirk

1989 – Tony Rudd

1990 – Tony Rudd

1991 – Tony Rudd

1992 – Tony Rudd

1993 – Tony Rudd

1994 – Tony Rudd

1995 – Tony Rudd

1996 – Tony Rudd

1997 – Tony Rudd

1998 – Tony Rudd

1999 – Tony Rudd

2000 – Tony Rudd

2001 – Tony Rudd

2002 – Jim Bilton

2003 – Jim Bilton

2004 – Jim Bilton

2005 – Tony Furey

2006 – Tony Furey

2007 – Tony Furey

2008 – Tony Furey

2009 – Tony Furey

2010 – Tony Furey

2011 – Tony Furey

2012 – Tony Furey

2013 – Tony Furey

2014 – Tony Furey

2015 – Shannon Goard

2016 – Tony Furey

2017 – Chris Wellington

2018 – Tony Furey

2019 – Tony Furey

2020 – Tony Furey

NSW Referee of the Year

Junior Referee

2006 – Simon Rudd

2007 – Not Awarded

2008 – Not Awarded

2009 – Matt McGuire

2010 – Matt McGuire

2011 – Jack Margin

2012 – Will Finley

2013 – Jack Waining

2014 – Jack Waining

2015 – Brock Saxby

2016 – Alan Lee

2017 – Cerys Cousins-O’Grady

2018 –

2019 – Billy Smith

Senior Referee

2006 – Tony Furey

2007 – Tony Furey

2008 – Kate Thomson

2009 – Tony Furey

2010 – Tony Furey

2011 – Tony Furey

2012 – Shannon Goard

2013 – Tony Furey

2014 – Kate Thomson

2015 – Murray Fraser

2016 – David Hall

2017 – Chris Wellington

2018 –

2019 – Tony Furey


Most Improved Referee

1982 – Brian Tonzing

1983 – Greg Hurst

1984 – Les Howard

1985 – Damien Bastock

1986 – Tony Doyle

1987 – Tony Rudd

1988 – Gary Kirk

1989 – Tony Rudd

1990 – Tony Furey

1991 – Peter Benson

1992 – Bruce Ferguson

1993 – Alan Bingham

1994 – Shane Snook

1995 – Alan Bingham

1996 – Jim Bilton

1997 – John Turnell

1998 – Glen Maddock

1999 – Alan Turnbull

2000 – Alan Bingham

2001 – Craig Jackson

2002 – Guy Grinham

2003 – Tony Furey

2004 – Bernie Pasfield

2005 – Tony Furey

2006 – Guy Grinham

2007 – Cameron O’Riordan

2008 – Kate Thomson

2009 – Matt McGuire

2010 – Matt McGuire

2011 – Scott Thornton

2012 – Jacob Sedgeman

2013 – Scott Thornton

2014 – John Wood

2015 – Shannon Goard

2016 – Brock Saxby

2017 – Kate Thomson

2018 – Lachlan Skulander

2019 – Gary Sinclair

David Sloane Encouragement Award

2001 – Kate Thomson

2002 – Nick Meyer

2003 – Shaun Smith

2004 – Simon Rudd

2005 – Cameron O’Riordan

2006 – Simon Rudd

2007 –  James Ardern

2008 – Matt McGuire

2009 – Zac McGowan

2010 – John Wood

2011 – Will Finley

2012 – Jack Waining

2013 – Steven Curtis

2014 – Brock Saxby

2015 – Matt Leidberg

2016 – Cerys Cousins

2017 – Andrew Lawler

2018 – Jordan Butler

2019 – Peter Scholes


Guy Grinham Memorial Scholarship Referee

2019 – Cerys Cousins-O’Grady

2019 – Billy Smith

CCRURA Contribution to the Association Award

1982 – Bob Blair

1983 – David Sloane

1984 – Gary Kirk

1985 – Peter Armstrong

1986 – Malcolm Hunt

1987 – Lloyd Gallegos

1988 – Gary Kirk

1989 – Tony Rudd

1990 – David Sloane

1991 – Gary Kirk

1992 – Tony Furey

1993 – Tony Furey

1994 – Phil Miles

1995 – Peter Benson

1996 – Peter Benson

1997 – Dennis Coelli

1998 – Dennis Coelli

1999 – David Sloane

2000 – Jim Bilton

2001 – David Sloane

2002 – Malcolm Hunt

2003 – Malcolm Hunt

2004 – Tony Rudd

2005 – Gary Scholes

2006 – Guy Grinham

2007 – David Bowler

2008 – James Ardern

2009 – Peter McGuire

2010 – Matt McGuire

2011 – Peter McGuire

2012 – James Ardern

2013 – Brad O’Hara

2014 – Gary Scholes

2015 – Brett Beaumont

2016 – Alan Lee

2017 – Tony Rudd

2018 – Tony Furey

2019 – Tony Rudd